SŁÓWKO TYGODNIA

empollar para un examen - wkuwać do egzaminu

Kim jesteśmy?

Yasmin Zapata Peguero

Rodowita Dominikanka i rodzima użytkowniczka języka hiszpańskiego (nativa, native speaker). Studiowała nauki ekonomiczne na Uniwersytecie Technologicznym w Santo Domingo. Podczas nauki w akredytowanym centrum Instytutu Cervantesa w Bilbao (Hiszpania) zdobyła kwalifikacje do nauczania języka hiszpańskiego jako języka obcego (Curso de Profesor de Español como Lengua Extranjera).
W Polsce mieszka od ponad czterech lat. Swoje doświadczenie pedagogiczne pogłębiła, ucząc dzieci i młodzież w Prywatnej Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum „Gaudium et Studium”.
Uwielbia zajęcia z najmłodszymi słuchaczami. Poprzez zabawę, muzykę, zajęcia manualne i taneczne uczy dzieci nowych słów i wyrażeń. Jest autorką jedynego w Poznaniu intensywnego kursu dla najmłodszych: Pienso, juego y hablo español („Myślę, bawię się i mówię po hiszpańsku”).
Yasmin jest osobą bardzo ciepłą, przyjazną, pełną energii i latynoskiego temperamentu. Do jej zainteresowań należą: kino latynoskie, taniec, prace manualne (tworzenie biżuterii, wyszywanie, haftowanie…). Lubi też powieści kryminalne, filmy przygodowe i owoce morza. Bardzo dobrze gotuje i potrafi przyrządzać najlepsze soki owocowe na świecie.
Jest założycielką centrum UN POCO LOCO. Prowadzi zajęcia edukacyjne z dziećmi, kursy języka hiszpańskiego ogólnego, biznesowego (poziomy od B1 do C2) oraz konwersacyjne.

Tomasz Juszkiewicz

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (specjalizacja: filologia hiszpańska), Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Bydgoszczy (specjalizacja: nauczanie języka hiszpańskiego), Interdyscyplinarnego Podyplomowego Studium Kształcenia Tłumaczy na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (Podyplomowe Studium Biznesu Międzynarodowego).
Ponad pięć lat pracował w hiszpańskim koncernie handlowym. Egzaminator maturalny, może się pochwalić kilkunastoletnim doświadczeniem w nauczaniu języka hiszpańskiego na różnych poziomach zaawansowania (od A1 do C1) i w różnych grupach wiekowych (od pięcio–sześciolatków poprzez młodzież szkolną i studentów aż po osoby w podeszłym wieku). Prowadził lekcje języka hiszpańskiego w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach z rozszerzonym językiem hiszpańskim oraz zajęcia dydaktyczne w szkołach wyższych. Od początku jej istnienia związany z Prywatną Szkołą Podstawową „Gaudium et Studium”, która jako pierwsza w Poznaniu wprowadziła do swojego programu nauczania język hiszpański jako drugi język obcy już na etapie edukacji wczesnoszkolnej.
Swoje zamiłowanie do języka hiszpańskiego łączy z drugą pasją – podróżowaniem. Ponad cztery lata mieszkał w Hiszpanii, zwiedził autostopem większość krajów Ameryki Łacińskiej, przepłynął prawie 5400 km Amazonką (od Puerto Atalaya w Peru do Belém w Brazylii), włóczył się samotnie autostopem po Ameryce Południowej, pasł krowy z argentyńskimi gauchos, jeździł „na pace” chilijską, peruwiańską i kolumbijską Panamericaną, łowił ryby i aligatory z Indianami Shipibo w amazońskiej dżungli, marzł z pingwinami w Ushuaia, gościł w domach argentyńskiej i paragwajskiej Polonii, jadł ceviche w Segundo Muelle w Limie, miał oczy szeroko otwarte w Comuna n.º 13 w Medellín, zmókł jak kura na Cerro de Monserrate w Bogocie, uczył hiszpańskiego i geografii kolumbijskie dzieciaki w szkole podstawowej w Neivie, podziwiał zachody słońca w Maracaibo w Wenezueli i zakochał się na Dominikanie…
Poza pogłębianiem znajomości języka kastylijskiego i zagadnień związanych z Hiszpanią i Ameryką Łacińską oraz podróżowaniem próbuje swoich sił w fotografii podróżniczej (niektóre zdjęcia w dziale „Galeria”), pływaniu (wielokrotny mistrz Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty w Pływaniu,  madalista Pucharu Polski w Pływaniu Masters), w szachach (instruktor szachowy), w brazylijskim jiu-jitsu w „Strefie Walki”, lubi literaturę latynoską (w szczególności Márqueza i Llosę), yerba mate oraz międzynarodową kuchnię swojej żony.

Jest pomysłodawcą centrum UN POCO LOCO. Prowadzi w nim zajęcia z języka hiszpańskiego biznesowego, ogólnego, konwersacyjne, odpowiada za plany metodyczne kursów i koordynację tłumaczeń.